Tävlingar och resultat har rasat in och vi har försökt sammanställa hösten.
För en några veckor sedan tävlade Manlig AG i Alingsås, Västcupen för våra yngre gymnaster. Jonathan och Cristopher smällde till med en 1:a och 2:a och var klart bättre än övriga.
Två av våra nya gymnaster Ivar och Leo gjorde också sina första tävlingar och klarade det galant.
Lördagen 8 November stod Vi själva som arrangör, då Turn arrangerade den lite större Götacupen (alla AG klubbar i Götaland).
Det var ”knöckat” i Gymnastikens hus (som inte är så stort men alla 60 stolarna var fyllda och folk stod längs väggar och satt på kuddar hela dagen). Tävlingarna flöt på bra också , tack till Per Forström som ställde upp som domare och ett speciellt tack till Adly som fick hoppa in som domare för en förening som inte hade någon med sig och såklart tack till Gösta och Csaba som var med och hjälpte till att arrangera.
….och resultatmässigt då?...Vi upprepade bedriften resultatmässigt ifrån Alingsås bed ett Guld och ett Silver
Mälarcupen i Manlig AG är en internationell tävling Stockholm med gymnaster från nationer. Adly var uppe och dömde och Pontus tävlade. Även ifall jag förstått att SM mästaren Pontus inte var helt nöjd så kom han faktiskt tvåa.
Svenska Cupen – Manlig AG
Svenska Cupen är lite ”SM” på hösten i Artistisk gymnastik, denna gång var det Halmstad Arena (Drotts hemmaarena). Pontus tävlade och vann i mångfald och tog medaljer i flera grenfinaler.
Våra unga stjärnor Jonathan och Cristopher gjorde också en fantastisk tävling.
Jonathan vann mångfaldstävlingen (6 grenar) och tog även Guld i en grenfinal, silver i två och brons i en.
Cristopher kom på fjärde plats i mångfalden och tog även två Guld i grenfinaler.
Här kan ni se lite hur det kan se ut (filmer på Christopher , Jonathan och Pontus i olika redskap fårn svenska cupen)
https://drive.google.com/folderview?id=0BzD3UACSixCybDBnVWJicXdqa3c&usp=sharing